Site Hakkında

Aslında hukuk ile ilgili bir sitenin hakkında bilgi vermek pek de elzem bir hareket tarzı değil. Çünkü avukatlar.info sitesi alan adı ile içeriği ile amacı belli bir site. Ancak bugüne kadar Türkiye’nin 2 büyük hukuk sitesinden çeşitli eleştiriler aldık. Bu yazıyı yazmama neden olan site ise birazdan aşağıda bahsedeceğim 2.ci site…

Bu sitelerden ilki Türk hukuk sitesi adlı bir site. Sitenin sahibi olduğunu söyleyen Av.Can D… isimli şahıs sitedeki bir linkin adının türk hukuk sitesi olduğunu, böyle bir adla başka bir site açılamayacağını, linki derhal düzelmemizi nahoş bir şekilde istedi. Oysa Türk, hukuk ve sitesi gibi herkesin kolaylıkla kullanabileceği, rekabete ve ticarete konu olmayacak, egoistçe sahiplenilmemesi gereken böyle bir site adının başka siteler tarafından kullanılmayacağını sayelerinde hayretler içinde kalarak duydum. Hadi gönülleri hoş olsun, linkin adını değiştirdim. Ama yeter mi? Bu sefer de sitedeki bazı yazıların telif hakkı içerdiğini, onları da Türk hukuk sitesinden (ç)aldığımı söylemezler mi? Alıntılara veya onların söylediğine göre çalıntılara bakınca, tarifelerden ibaret olduğu görüldü. Evet tarifeleri de tekele almışlardı… Ya sabır diyerek kabalıklarına latife ile yaklaşarak konuyu kapattım. Ya da öyle sandım.

Bu yetmiyormuş gibi geçen gün Hukuki net sitesinden bir mesaj aldım. Mesajın başlığını görünce şimdi çattık, şahsen benim en çok beğendiğim Hukuki net de sert eleştiriler yapacak diye düşünürken açıkçası çok daha nazik ve dostane cümleler ile bazı uyarılarda ve ricalarda bulunduklarını görünce buraya genel bir açıklama yapmak gereğini duydum. Bu açıdan kendilerine teşekkür ediyorum.

Avukatlar.info basit veya bir diğer ifade ile vasat bir hukuk sitesi. Çok sınırlı zamanlarımdan arta kalan zamanlarda fırsat bulduğum anlarda internette bilgi paylaşma amacıyla kurdum bu siteyi. Zaten teknolojiden azıcık anlayanların da görebileceği üzere blog yani günlük tarzında bir site yaptım. Kendimce önemli olabilecek, tüm avukatların işine yarayabilecek bazı bilgileri aktarmaya çalıştım. Bazı sitelerden alıntılar yapıldığı doğrudur. Ancak bunların hiç biri ne telif haklı yazı, ne de kişiye özel bilgidir. Çoğu tarife ve genel bilgi olan bu yazılar zaten kanunlarda yazılıdır. Ne bir kişiye ne de bir siteye ait olamaz. Örneğin harçlar tarifesi kanunda açıkça yazılıdır, vekalet ücretleri Adalet bakanlığı ve Barolar’ın tarifelerinde yazılıdır. Özetle avukatlar.info sitesindeki hiçbir yazı telif hakkı içeren bilgi değildir. İlgililere duyurulur.

Avukatlar.info sitesinin herhangi bir iddiası bulunmayan ve herhangi bir ticari faaliyeti bulunmayan vasat bir hukuk sitesi olduğunu yineleyerek yorumu siteden yararlananlara bırakıyor, fırsat buldukça günlüğe bilgi eklemeye devam edeceğimi beyan ediyorum !

Bir cevap yazın