Avukat Sigortası

Avukat sigortası, diğer adıyla hukuki koruma sigortası veya hukuk sigortası veyahut hukuksal himaye sigortası nedir?

Ülkemizde yeni başlayan avukatlık sigortası uygulaması ile kendini sigorta yaptıran kişiler, gelecekte başlarına hukuki bir sorun geldiğinde hem avukatlık ücreti ödemeyecek, hem de mahkeme masraflarını (yargılama giderleri) ödemeyecek, bunun yerine hukuk koruma sigortası devreye girerek bu harcamaları bireylerin yerine ödeyecek.

Fertlere Avukat seçme serbestisi tanıyan hukuk sigortası poliçesi, şu an için ortalama 500 TL (yıllık fiyatı) pirim ödenmesi şartıyla, yaklaşık 15000 TL ya kadar hukuksal danışma, dava ve icra harcamaları ile seçimi kişiye bırakılan avukatın ücretini ödemekte.

Hukuksal Koruma Sigortası

Hukuksal Koruma Sigortası

Bu sigorta çeşidi neredeyse dünyanın birçok ülkesinde mevcut olması, insanların yasal haklarına çok daha kolay ulaşabilmesi, kendi davalarını kendilerinin yürütmesi nedeniyle ve hatta hukuki bilgiden yoksun olarak açılan davaların adalet sistemine getirdikleri yük nedeniyle tıkanan adliye teşkilatını rahatlatacaktır.

Avukatlar için yararı şöyle özetlenebilir; Öncelikle ödeme yapılacak ücret resmi asgari ücret tarifesine göre olsa da müvekkillerden vekalet ücretini almak için uğraşması gerekmeyecek. Diğer taraftan vatandaşın yüksek avukat maliyeti nedeniyle davaları kendi başına görmeye çalışanlar bu hukuksal koruma imkanları ile avukat tutmaktan kaçınmayacakları için avukatlara iş bulma olanağı fazlalaşacaktır.

Bu yararlı uygulama hakkında daha fazla bilgi için Hukuki NET sitesinin ilgili bölümü olan https://sigorta.hukuki.net sayfasını incelemenizi ve

bölümleri hakkında bilgi edinmenizi tavsiye ediyoruz.

Bu yazı Hukuk kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın